Kolejne szkolenie na 5+

 

Kolejne szkolenie na 5+

To już kolejne szkolenie członków SPSS w 5+ Szkoła Górska w Schronisku w Dolinie Pięciu  Stawów Polskich. Tym razem był to jeden z najbardziej aktualnych i pożądanych tematów, mianowicie: „Kurs Turystyki Zimowej” w Tatrach. Zajęcia prowadziły jak zwykle osoby z doświadczeniem lub raczej z wieloletnim doświadczeniem i znajomością tematu uprawiania bezpiecznej turystyki w górach. Był to Instruktor PZA Bogusław Kowalski i Adam „Siwy” Pieprzycki Instruktor PZA i ratownik TOPR.

5+ Szkoła Górska

W trakcie szkolenia uczyliśmy się bezpiecznego poruszania w zimowych warunkach pogodowych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wbrew pozorom, ogromne znaczenie ma opracowanie wycieczki. Dzięki właśnie Instruktorom poznawaliśmy potrzebny sprzęt i jego zastosowanie, jakość oraz umiejętność posługiwania się nim.
Poruszaliśmy się w różnym terenie np. granią, trawersując zboczem czy też szukając tzw. grzędy. Ćwiczyliśmy sposoby na kontrolowany upadek podczas nadchodzącej lawiny np. zjazd głową w dół z czekanem i w rakach itp. Były też podstawy nawigacji, zapoznanie się ze sprzętem lawinowym, zastosowanie lin i uprzęży.

Nie mogło zabraknąć informacji o wyposażeniu turysty w odpowiednie ubranie, potrzebny podstawowy sprzęt, zwrócenie szczególnej uwagi o planowaniu wyprawy i jej czasu przejścia, dróg i miejsc ratowniczych, możliwości odwrotów, dobieraniu partnerów wyprawy oraz lawinowe ABC.

Czas spędzony na szkoleniu był bardzo intensywny, ogrom informacji przekazanych w praktyce i teorii poparte prawdziwymi historiami instruktorów dla których góry są drugim domem jest wspaniałym doświadczeniem.

Podsumowując – warto było – bo już pierwsze szlify wiedzy wykorzystałam wracając ze schroniska po szkoleniu nocą przy dużym wietrze i padającym deszczu ze śniegiem.
Więcej informacji przeczytacie w biuletynie a już teraz przypominam nr. alarmowy do TOPR/GOPR 601 100 300 a to się cyto po nasemu… co byście nie zabocyli…: „601 seta czysta”

Teraz już wiem… ile jeszcze nie wiem i gdzie Was nie zabiorę dla mojego oraz Waszego bezpieczeństwa.

Pozdrawiam –
Wioleta Domarecka

Wioleta Domarecka