Przetrwać, by żyć!

Tam chyba musiało wydarzyć się coś naprawdę ważnego, skoro przez dwa tysiące lat ludziska na całym globie wspominają Gościa, który co prawda legitymacji instruktora sztuki przetrwania nigdy nie posiadał, ale za to mówił o sobie, że sam jest przetrwaniem, życiem…

Choć w ostatnim tygodniu swojego życia został pobity, poniżony, a nawet zmasakrowany, jakby przegrany, to tak naprawdę szedł jak przecinak po zwycięstwo. Bo to był prawdziwy surwiwalowiec…

Nie taki od ognia i dzikich roślin, ale prawdziwy… surwiwalowiec życia. Jego sztuka przetrwania, to sztuka przetrwania na wieki. On, prosty rzemieślnik z Nazaretu, wiedział, że choć krzyż równa się śmierć, wiedział również to, że w jego mocy jest także pokonać grób. On nie zafiksował się na nadchodzącym problemie, dlatego nie oślepł gdy patrzył na cel.

I to ma znaczenie dla nas dzisiaj (niezależnie co tam sobie wyznajemy jako swój światopogląd), bo surwiwal jest po to by żyć, a nie tylko przetrwać. Celem jest życie! Skupianie się wyłącznie na obecnym problemie, lub nadchodzącej katastrofie, powoduje że ślepniemy, wzrok i umysł nam się przytępia i nie widzimy już celu. Ludzie myślą, że celem jest przetrwanie, ale to nie prawda. Celem jest życie – długie, szczęśliwe, spędzone wśród innych. Nie zmarnowane. Nikt, kto trwa ciągle w fazie przetrwania, nie jest w stanie żyć w pełni.

To ważna nauka – jeśli patrzysz na koniec, na zwycięstwo, na finał – to już jesteś zwycięzcą i po drodze mogą Cię nawet podeptać, to nie ma znaczenia. To nie będzie ważne. Ważne jest kto na końcu wstanie na nogi, bo wtedy może podać rękę tym, którzy leżą. Ważne, że Ktoś wie jak wstać, choć został powalony. Ważne, że Ten co wstał, wie jak podnieść tych, co leżą. Ważne by walczyć o życie… nawet gdy paradoksalnie walka ta zdaje się być na śmierć.

Kochani!
Koleżanki instruktorki, Koledzy instruktorzy i sympatycy surwiwalu, sztuki przetrwania – świętując Wielkanoc, uświadamiajmy sobie, że to nasze surwiwalowe rzemiosło, nie jest sztuką dla sztuki, ale dla życia! Bierzmy przykład z Gościa, który walczył tak, by zwyciężając samemu, wygrać życie dla innych.
Na tym polega prawdziwy surwiwal.

Bo przetrwać mają wszyscy… i żyć!

Dobrej, radosnej Wielkanocy!

Zarząd SPSS