Konferencja

 

Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu

zaprasza na wyjątkową konferencję

“SURVIVAL jako narzędzie ludzkich przemian”

poświęconą edukacyjno-pegadogicznym aspektom survivalu.

 

Konferencja: Survival jako narzędzie ludzkich przemian

* * *

Termin: 21 kwietnia 2018 (sobota), godz. 10:00 – 17:30 – KONFERENCJA W TYM TERMINIE ODWOŁANA!

Miejsce: Warszawa: Centrum Edukacji DANIEL / Fundacja “Edukacja z Wartościami”, ul. Nowoursynowska 154A (mapka).

Dojazd jest bezproblemowy autobusami miejskimi i metrem – trzeba dojść na miejsce 5-10 minut piechotą. Połączenia można sprawdzić pod adresem: www.ztm.waw.pl. Dla zmotoryzowanych w pobliżu Centrum jest sporo miejsc parkingowych.

Adresaci konferencji: nauczyciele, wychowawcy, rodzice, instruktorzy, pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, edukatorzy, harcerze – wszyscy, zainteresowani survivalem jako narzędziem pracy z innym człowiekiem.

Prelegenci (alfabetycznie):

  • Sergiusz Borecki – instruktor/edukator, Prezes SPSS
  • Piotr van der Coghen – twórca i pierwszy Naczelnik Jurajskiego GOPR, członek honorowy SPSS
  • Krzysztof „Krisek” Kwiatkowski – pedagog, teoretyk survivalu, członek honorowy SPSS
  • Anna Pikus – Wydział Edukacji i Udostępniania Lasu DG LP
  • dr Przemysław Płoskonka – AWF w Warszawie, Wiceprezes SPSS
  • dr hab. Jacek Pyżalski – prof. UAM w Poznaniu
  • dr Andrzej Śliwerski – Instytut Psychologii UŁ
  • dr Andrzej Trembaczowski – Instytut Fizyki UMCS, SPSS

Tematyka: Survival może być prostym wykonywaniem prostych zadań. Może być podejmowaniem trudnych przedsięwzięć. Najwięcej radości daje, kiedy staje się… sztuką. A może to być sztuka kształtowania człowieka.
Wszelkie survivalowe myśli kierujemy zatem do ludzi, którzy mają szanse na wyprowadzenie młodych ludzi poza cywilizację (tzw. outdoor), aby móc poznawać naturę oraz samych siebie w owej naturze, wyszukiwać dookoła wiedzę, którą inni pokazali jedynie w podręcznikach… Spotkamy się zatem – my, organizatorzy – z nauczycielami, wychowawcami, terapeutami, rodzicami, starszym rodzeństwem, skautami, harcerzami…

 

Ramoway plan konferencji (możliwe nieznaczne przesunięcia czasowe):

od 9:30 – rejestracja uczestników

10:00 – 12:00 – rozpoczęcie konferencji i I blok prelekcyjny

12:00 – 13:30 – przerwa obiadowa

13:30 – 17:30 – II blok prelekcyjny

17:30 – zamknięcie konferencji

 

Koszt: 35 zł / os., uczniowie gimnazjów i szkół średnich – bezpłatnie. Istnieje możliwość zamówienia obiadu za dodatkową opłatą 15 zł / os.  (catering). Opłatę można dokonać na dwa sposoby:

  1. Przelewem na konto bankowe SPSS: BGŻ 95 2030 0045 1110 0000 0362 5710, tytuł przelewu: “Konferencja, Imię i nazwisko”.
  2. Dokonując wpłaty na miejscu, podczas rejestracji przed konferencją.

 

Zgłoszenia: uczestnictwo należy zgłosić do dnia 13. kwietnia 2018 wypełniając FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY. Ze względów organizacyjnych, w konferencji mogą wziąć jedynie osoby, które dokonały zgłoszenia za pośrednictwem powyższego formularza. Zgłoszonym uczestnikom na kilka dni przed konferencją zostaną wysłane drogą mailową dodatkowe informacje organizacyjne.

 

Uczestnicy mogą na życzenie otrzymać imienne potwierdzenie udziału w konferencji – przydatne np. w dokumentacji rozwoju zawodowego nauczyciela.

 

INFORMACJE O KONFERENCJI DO POBRANIA W PDF

 

W przypadku pytań lub niejasności prosimy o kontakt z organizatorem:

ZAPRASZAMY!


Na konferencji zostanie zaprezentowana koncepcja akcji społecznej, a następnie ogłoszony konkurs literacki (ilustrowany fotografiami, rysunkami, mapkami) oparty na własnych wyprawach w teren (choćby najbliższy), ale nawiązujący do znanych baśni, podań i legend – poddanych dowolnej przeróbce oraz adaptacji do myśli survivalowej.

Konkurs przewiduje trzy kategorie: 1. pojedynczy autor, 2. mała grupa (np. rodzina, grono kolegów), 3. – duża grupa (np. zastęp czy drużyna harcerska, klasa szkolna)

Hasło konkusu:

CZŁOWIEKU, NIE STOISZ PRZED SWOIMI PROBLEMAMI,

PRZED TOBĄ – WYZWANIA


*  *  *

Ktoś – zawsze tak jest na początku – powziął zamiar. Wkrótce materiał przerodził się w wyrazisty kształt. Z niego wyłaniały się szczegóły, które świadczyły, że ma się do czynienia z istotą ludzką.

Kamień przestał być kamieniem i stał się rzeźbą. Można było poczuć dumę i wzniosłość chwili, kiedy w świetle poranka, a także o zachodzie, można było zauważyć, że zawiera w sobie… ducha. Materiał zawsze jest materiałem. Deszcze spływały po gładkiej powierzchni, wiatr sypał garści piachu, pory przyjęły na siebie porosty i mchy, zimą w szczelinach trzaskał lód… bezlitosny, bo bez uczuć nie ma się żadnej wrażliwości.

Tak zawsze jest, powtórzę… tak zawsze jest, kiedy początek stał się już wspomnieniem. Jeśli sobie przypomnimy Pigmaliona i jego posąg, nie do końca wiemy, co myśleć. Posiadamy wystarczająco wiele wiedzy, by pojmować prawa mitologii, ale próba wskazania, że efektem takiej metamorfozy miałby być żywy, prawdziwy człowiek, wydaje się być niedorzecznością.

G.B. Shaw zasugerował swoją wizję. Spektakl tego autora, pod tytułem „Pigmalion”, obejrzeli w telewizji moi wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Łodzi. Byli oni – krótko mówiąc – poruszeni.
Mimo, że przedstawiona teza nie była oczywista, sam pomysł robił wrażenie. Przemiana, jaką mogła przejść Eliza dzięki ćwiczeniom z lingwistą i fonetykiem, profesorem Higginsem, sugerowała wiele. Chłopcy uznali za pewnik, że sposób mówienia, używany słownik, gestykulacja podkreślająca treść wywodu – mogą wskazywać kim jest mówiący. Również to, kim nie jest. Doskonale wiedzieli, że w ich życiu dominował szpan…

W ten sposób poddałem im myśl, że zazwyczaj pozostawiona samej sobie, na żar, mrozy, szaleństwo wiatrów – nowopowstała posągowa postać… pewnie też zaczyna się przekształcać. W coraz żałośniejszą bryłę. Żywy człowiek zaś dysponuje czymś znacznie ważniejszym: możliwością podejmowania decyzji, określenia kim jest i kim będzie.

I tak pojęli, co można zrobić z takim narzędziem, jak sztuka przetrwania, survival.

 

Krzysztof „Krisek” Kwiatkowski, autor książki  Survival po polsku