Dzikie zakątki Warszawy – Zakole Wawerskie

Co ciekawego dla sympatyków bushcraftu i surwiwalu jest na warszawskim Zakolu Wawerskim?

Przyjdź i zobacz! Już w najbliższą sobotę, 13 kwietnia, pełne wrażeń przejście przez nieco zapomniany i przyrodniczo niedoceniany obszar na terenie miasta Warszawy, jakim jest Zakole Wawerskie. Przyłącz się do nas!

Morze trzcin, turzycowiska, łozowiska, prawdziwe bagno, podręcznikowy ols, sarny, bobry, dziki i derkacze, a ponad nimi błotniaki i puszczyki… A przy tym naprawdę fajne widoki! Prawdziwa dzika dżungla otoczona miastem. Będziemy przechodzić przez ols, poszukamy źródlisk, zahaczymy o zabagnione turzycowiska, podpatrzymy dzikie ptactwo, przetniemy hektary wysokich trzcinowisk, przedzierając się przez nie jak przez tunel, posiedzimy nad jeziorkiem na mokradle. A przy tym duża dawka informacji przyrodniczych i przydatnych w survi-bushcrafcie. Całość zakończymy wspólnym ogniskiem na wiślanej plaży.

Zbiórka: sobota, 13 kwietnia, godzina 12:00. Spotykamy się na majdanie Ronda Ignacego Mościckiego (popularnie zwane Rondem Marsa). Spóźnialscy będą musieli nas dopaść na mokradle. MAPKA

Miejsce ogniska: nadwiślańska plaża na Wawrze, zwana Plażą Leśną. MAPKA

Dojazd komunikacją miejską:

  • kolejką – przystanek “Warszawa-Gocławek”
  • tramwajem – przystanek “Gocławek” (pętla tramwajowa)
  • autobusem (najbliżej) – przystanki “Płowiecka” wokół ronda I. Mościckiego

Jeśli nie możesz wziąć udziału w przejściu przez zakole, dołącz na ognisko (najbliżej dojeżdżają autobusy 119, 146 i 147, przystanek “Kanał Nowe Ujście”). Zapraszamy wszystkich chętnych sympatyków surwiwalu i bushcraftu. Na część ogniskową można zabrać ze sobą młodsze dzieci. Na plaży powinniśmy wylądować około godziny 16:00, może trochę później.

Na marsz po Zakolu weź odpowiednie buty – na pewno będzie sporo fragmentów podmokłych, błota, kanałków itp. Oczywiście długie spodnie będą niezbędne, koszula również z długim rękawem. Zaczął się już okres aktywności kleszczy, więc warto się zabezpieczyć także w tym zakresie.

Weź dla siebie prowiant i zapas picia, przyda się lornetka, aparat fotograficzny, no i co tam potrzebujesz do ogniska.

Przejście poprowadzi kol. Sergiusz Borecki z GR Mazovia SPSS. Spacer odbywa się pod szyldem SPSS i ma charakter otwarty. Udział w spacerze, wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Zapraszamy!