SOS – niemy krzyk, w pustce bieli…

SOS – niemy krzyk, w pustce bieli…

 

ARKTYKA, to nowy film (2019) o zmaganiach człowieka z siłami natury. W pierwszych scenach filmu, widz spotyka Overgarda, jedynego ocalałego z katastrofy lotniczej, który za wszelką cenę chce przeżyć na lodowej pustyni w Arktyce. W polarny dzień główny bohater, w tej roli Mads Mikkelsen, wypracował sobie swój rytm, rytuał, który powtarza i pilnuje go co dnia, dba o symbole, żywność, sen, ratunek.

Siedząc w wygodnym fotelu kinowym, patrzyłem na wyrywek życia człowieka, który próbował za wszelką cenę przetrwać, bo jedyną opcją jest przetrwanie. Ma przeciw sobie kogoś niezwyciężonego, kogoś kto panuje nad nami i jest ponad nami – siły przyrody.

Arktyka plakat, recenzja filmuTo przyroda jest główną bohaterką filmu. Przyroda jest nieokiełznana, potężna i w przytłaczający sposób pokazuje nam swą moc.

Hasło przeżycie, przetrwanie nasuwa mi skojarzenie ze słowem survival, i w tym filmie jest to nieodłączny element fabuły. Choć nie jest to film o surwiwalu, ani instruktażowy, to zadbano o wiele elementów, które są zgodne ze sztuką surwiwalu mimo, że pominięto niektóre rzeczy, które mogłyby negatywnie wpłynąć na fabułę filmu. Oglądałem go z zapartym tchem, kibicując Overgardowi w jego drodze do życia. Podziwiałem też piękno lodowej przestrzeni, która dominowała na każdym kroku i… więcej szczegółów filmu nie chcę zdradzić, zapraszam do kina, bo warto go obejrzeć.

ZWIASTUN FILMU

Marian Wyrzykowski

Grupa Mazovia SPSS

 

P.S. Dla dociekliwych jest mały smaczek, mały polski akcent – znajdźcie go sami!

Pierwsza osoba, która przyśle na adres list z opisem owego polskiego akcentu, otrzyma od nas mały, ale praktyczny surwiwalowy upominek.