Sprawdzaj – nie wierz we wszystkie informacje.

 

stop fake news - act to surviveW ostatnich dniach obserwujemy w przestrzeni publicznej coraz więcej fałszywych informacji, m.in. na temat uchodźców. Ogromny szum informacyjny powoduje, że informacje prawdziwe mieszają się z dezinformacją. Pamiętajmy, że dezinformacja to współczesna broń, która także jest groźna, bowiem dzieli ludzi, burzy porządek i racjonalną ocenę zdarzeń.

Fałszywe wiadomości bywają preparowane bardzo sprytnie. Często opierają się na powielaniu sfałszowanych lub zmanipulowanych zdjęć. A my często, nieświadomie powielamy je dalej. Dotyczy to m.in. zakupu i picia płynu Lugola, który jest przeznaczony do użytku zewnętrznego, a spożyty może powodować lub pogarszać przebieg niedoczynności tarczycy. Nie kupujmy także podróbek i tanich zamienników opasek uciskowych (staz taktycznych). To samo tyczy się “chińskich” opatrunków z demobilu. Mogą one tylko zaszkodzić i dać fałszywe poczucie bezpieczeństwa.
Ponadto, nie klikajmy bezkrytycznie we wszystkie linki typu “Pomóż Ukrainie!” często prowadzą do fałszywych zbiórek, bądź stron, które wyłudzają nasze wrażliwe dane. Nie dajmy się nabrać i bądźmy ostrożni.
PF

PF