Surwiwalia 2023 – podsumowanie wydarzenia, zdjęcia i plany na rok kolejny

W dniach 8-10 czerwca odbyły się Surwiwalia 2023 – ogólnopolski zlot miłośników surwiwalu, bushcraftu, outdooru, EDC oraz obronności. Głównym organizatorem i koordynatorem tego wydarzenia była Grupa Regionalna Podhale Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu.

Chciałbym podzielić się z Wami podsumowaniem niezwykłego wydarzenia o tematyce survivalu, bushcraftu, pierwszej pomocy, samoobrony czy nawet tematyki schronowej, które miało miejsce w ubiegły weekend. Było to niezapomniane doświadczenie, pełne wyzwań, nauki i wspólnego odkrywania tajemnic nauki. Przez całe wydarzenie mieliśmy okazję zgłębić tajniki przetrwania. Od pierwszego dnia, kiedy przywitaliśmy się wśród malowniczych krajobrazów, po ostatnią chwilę, kiedy pożegnaliśmy się ze znacznie większą wiedzą i pewnością siebie, każdy moment był niezwykły. Mieliśmy również okazję cieszyć się pięknem polskiej przyrody, obserwować dzikie zwierzęta, delektować się chwilą spokoju i refleksji na łonie natury. Te momenty dodały nam energii i podkreśliły znaczenie harmonii między człowiekiem a otaczającym go światem.

Dodatkowa relacje z wydarzenia:  Podhalański Portal Informacyjny (podhale24.pl) oraz tygodnik podhalański (24tp.pl + FB)

Na miejscu “Czasem słońce, czasem deszcz”

Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali:

• bezpieczne miejsca parkingowe,
  • miejsca do rozbicia namiotu oraz rozwieszenia hamaków,
  • umywalki, toalety, a nawet przyczepę prysznicową (ciepła woda),
  • dostęp do czystej wody wodociągowej,
  • był także pokój, gdzie można było o dowolnej porze dnia załadować sobie telefon czy zaparzyć herbatę,
  • ciekawe i zróżnicowane warsztaty oraz prezentacje,
  • I igrzyska surwiwalowe dla najmłodszych z nagrodami,
  • miejsce ogniskowe i ognisko,
  • ciepłe i pożywne posiłki:
    obiad I dnia: gulasz z dziczyzny oraz bigos (PZŁ Okręg Nowy Sącz),
    obiad II dnia: żurek z jajkiem (kuchnia stadionu biathlonowego Kościelisko),
  • poczęstunek przepysznych wyrobów z dziczyzny (Dobre z Lasu) oraz posmakowania racji wojskowej (ARPOL),
  • profesjonalną opiekę ratowników medycznych,
  • możliwość przetestowania przywiezionego wyposażenia w warunkach deszczowych,
  • wspaniałe widoki na polskie góry.

Z uwagi na tzw. survivalową pogodę i związane z tym dobro uczestników organizatorzy podjęli trudną decyzje i skrócili zaplanowane atrakcje o kilka godzin. Tym samym oficjalne zakończenie Surwiwaliów 2023 obyło się w sobotni wieczór przy gromkich oklaskach wszystkich, którzy zostali.

Surwiwalia 2024

Podczas zakończenia  nowa deska SURWIWALIA  została oficjalnie przekazana do kolejnej grupy regionalnej, zachodniopomorskiej. Tym razem jako organizator zgłosił się nasz wieloletni kolega Hieronim “Hiro” Magrowicz. Gratujemy! Tutaj mogę zdradzić tylko tyle, że lokalizacja kolejnego wydarzenia (30 maja – 03 czerwca 2024) została już wybrana i będzie to blisko jeziora. Czyli tym razem kąpielówki trzeba spakować, a nie górskie buty.

surwiwalia 2023 zakonczenie

Długie podziękowania

W tym miejscu, sam jako uczestnik i warsztatowiec, chciałbym serdecznie podziękować  organizatorom (Krzysztofowi Domareckiemu, Woli Domareckiej), wolontariuszom oraz wielu partnerom za zorganizowanie niesamowitego wydarzenia plenerowego w postaci Surwiwalów. Wasza determinacja, zaangażowanie i profesjonalizm sprawiły, że te kilka dni razem było niezapomniane dla wszystkich uczestników.

W imieniu wszystkich uczestników i obserwatorów dziękuje Wam za doskonałą organizację i dbałość o każdy szczegół. Od oznakowania, przygotowania terenu, przez zapewnienie atrakcji i rozrywek, aż po pyszne posiłki i wygodne zaplecze – wszystko było perfekcyjne. Wasza wiedza i doświadczenie w dziedzinie eventów plenerowych były zauważalne na każdym kroku. Nie tylko dostarczyliście nam niezapomnianych chwil, ale również zapewniliście bezpieczne i przyjazne środowisko.  Zadbaliście o nasze potrzeby i upewniliście się, że każdy uczestnik mógł cieszyć się wydarzeniem na swój sposób. Na pewno wiele osób przyswoiło nowe umiejętności, nawiązało cenne relacje i przeżyli niezapomnianą przygodę.  A pogoda, cóż była “survivalowa”, ale jak zwykle wszyscy byli na nią doskonale przygotowani.

Dziękujemy naszym partnerom honorowym:

• Wicepremier, minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak
  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Ministerstwo Sportu i Turystyki Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy
  • Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego
  • Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica
  • Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu gen.bryg. SG Stanisław Laciuga
  • Komendat Powiatowy Policji w Zakopanem Inspektor Piotr Dziekanowski
  • Polski Komitet Paralimpijski
  • Polski Związek Krótkofalowców
  • Małopolska Organizacja Turystyczna

Równie gorąco dziękujemy za  wsparcie i obecność na Surwiwalia 2023 naszym parnerom (w tym firmom):

• Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny w Zakopanem
  • Armour Buddy
  • SzumLasu
  • AdolfKudlinski SKLEP
  • Filip Kasperlik z rodzicami, którzy zbierali pieniądze na operacje dla syna

Jeszcze raz, ogromne podziękowania dla wszytskich za włożony trud, profesjonalizm i poświęcony czas.  Z tego miejsca dziękuję także Wam wszystkim uczestnikom (dużym i małym) za udział w tym niezapomnianym wydarzeniu. Także tym, który wspierali nas sercem lub zdalnie z różnych przyczyn nie mogąc być na miejscu.

APEL! Prosimy dzielić się w social mediach (FB, Instragram) waszymi zdjęciami – pamiętając o dopisku “Surwiwalia”.