Kurs Trenerów Etyki Outdoorowej
|* * *
Przemiany zachodzące we współczesnym społeczeństwie prowadzą do wzrostu zainteresowania terenami leśnymi i stanowią wyzwanie dla współczesnej edukacji przyrodniczo-leśnej. Istotne stają się działania służące podnoszeniu świadomości społeczeństwa w zakresie racjonalnego i odpowiedzialnego korzystania z lasu, minimalizowania wpływu człowieka na środowisko naturalne oraz przeciwdziałaniu konsumpcyjnemu nastawieniu do przyrody. Jedną z koncepcji zdobywającą w ostatnich latach uznanie jest idea Leave No Trace (z ang. nie pozostawiaj śladu). To popularny na świecie program edukacyjny promujący etykę działań w plenerze (etyka outdorowa). Początkowo skierowany był głównie do środowisk związanych z górami – przewodników, wspinaczy, turystów górskich jako odpowiedź na dewastację i zaśmiecanie gór. Obecnie program został rozszerzony na inne obszary przyrodnicze – w tym środowisko leśne, narażone na zagrożenia związane z działalnością człowieka.
Główne idee Leave No Trace wyrażone w tzw. siedmiu zasadach LNT (LNT seven principles), odzwierciedlających zrównoważoną postawę pomiędzy ochroną środowiska naturalnego, a uprawianiem turystyki kwalifikowanej w tymże środowisku, służą rozbudzaniu świadomości środowiskowej/ etyki outdoorowej wśród osób aktywnie korzystających z zasobów przyrodniczych – turystów kwalifikowanych, bushcrafterów, surwiwalowców, outdoorowców, a także każdego człowieka korzystającego np. z leśnych szlaków, zarówno dorosłego jak i dziecka.
Trenerzy Etyki Outdoorowej (TEO) – to osoby zachęcające do stosowania zasad Leave No Trace oraz wskazujące praktyczne rozwiązania w ich stosowaniu podczas aktywności outdoorowych. TEO to po prostu ambasador etyki środowiskowej, działający w oparciu o proste i uniwersalne idee Leave No Trace.
Szkolenie skierowane jest: do osób związanych z lasem, edukacją, bushcraftem, survivalem, edukatorów przyrody, trenerów, nauczycieli leśnych szkół i przedszkoli, dla osób, które cenią sobie działania w szacunku do przyrody, a także przewodników terenowych oraz instruktorów szeroko pojętego outdooru.
Organizatorzy kursu:
- Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu jako jedyny oficjalny partner LNT CfOE w Polsce.
- partner szkolenia: Szkoła Bosych Stóp
Kurs prowadzą: Kierownik kursu – Przemysław Płoskonka, Sergiusz Borecki
Cel kursu:
– zaznajomienie uczestników z ideą Leave No Trace
– przeszkolenie w zakresie 7 praktycznych zasad Leave No Trace (certyfikat Leave No Trace Awareness)
– przygotowanie do pracy i uzyskanie tytułu Trenera Etyki Środowiskowej (potwierdzone stosownym zaświadczeniem)
Termin kursu: 10-11. listopada 2018 r. (sobota – niedziela)
Lokalizacja: Beskid Żywiecki / Koszarawa – Opaczne: MAPKA
Koszt: 350 zł , (członkowie SPSS – 300 zł) – płatne na miejscu!
Rejestracja uczestników (2 kroki):
1. Wypełnij FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY – Nabór zamknięty, brak wolnych miejsc!
2. Oczekuj e-maila od organizatora, potwierdzającego przyjęcie na kurs.
Osoby, które nie dopełnią powyższych zasad nie będą dopuszczone do udziału w kursie. Podstawą ukończenia szkolenia jest obecność we wszystkich zajęciach i zaliczenie zadań szkoleniowych. W trakcie kursu wszystkich kursantów obowiązuje przestrzeganie postanowień Ogólnego Regulaminu Imprez SPSS. Kursanci nieprzestrzegający określonych zasad będą usuwani z kursu.
Program i szczegóły dot. kursu zostaną przekazane wyłącznie zarejestrowanym uczestnikom szkolenia.
UWAGA !
Założenia: wymagania na stopień TEO zakładają, aby uczestnik szkolenia występował zarazem w roli słuchacza, jak i prowadzącego. Nawiązuje to do holistycznej koncepcji edukacji. W związku z tym zarejestrowani uczestnicy otrzymają propozycje przydziału tematów do opracowania oraz wszystkie szczegółowe informacje dot. Kursu TEO.
Trzeba wziąć:
– ubranie odpowiednie do warunków pogodowych i warunków panujących na szlaku górskim,
– prowiant na dwa dni, w tym wodę + kubek, menażkę, termos…
– przyda się coś do pisania i notatnik,
– śpiwór, karimata,
– jeśli ktoś ma swój hamak, to jak najbardziej polecamy zabrać hamak,
– osobiste gadżety i przybory toaletowe, “bez których nie da się żyć”
My z naszej strony zapewniamy:
– warstwę merytoryczną,
– materiały drukowane dot. idei etyki outdoorowej LNT,
– pomoc w uzupełnieniu sprzętu: hamak, śpiwór, karimata, menażka, kompas itp. (należy wcześniej zgłosić zapotrzebowanie)
Dołącz! Czeka Cię solidna dawka dobrego szkolenia!
W razie wątpliwości i pytań pisz na adres: