Leave No Trace: Jak biwakować z psem?
|Kiedy noce stają się cieplejsze, a dni dłuższe, czas wybrać się na kemping! Ale gdzie są najlepsze miejsca do biwakowania z psem i jak można to zrobić ograniczając swój ślad?
Istnieje wiele różnych miejsc, w których możemy biwakować, a do wielu z nich możemy zabrać nasze psy! Od parków stanowych (USA) po lasy narodowe, od prywatnych kempingów po rozproszone miejsca, jest tak wiele opcji, z których każda ma swój własny zestaw zalet i wad oraz zasad dotyczących psów.
Parki narodowe: Podczas gdy większość parków narodowych nie zezwala na psy na swoich szlakach, wiele z nich nadal zezwala na psy na kempingach. Na przykład, jeśli chcesz zatrzymać się w parku narodowym, pamiętaj, że w wielu miejscach psy muszą być zawsze na smyczy, nawet na kempingu. Ponadto należy wziąć pod uwagę pogodę i to, czy można bezpiecznie zostawić psa w samochodzie podczas podziwiania widoków i szlaków w parku. Jeśli nie masz pewności, czy psy są dozwolone, odwiedź stronę nps.gov, aby się dowiedzieć lub zadzwoń wcześniej na kemping, aby to wyjaśnić.
Park stanowy: Parki stanowe są świetną opcją, jeśli szukasz kempingów, które mają rozsądną cenę i obejmują udogodnienia, takie jak woda, prąd i łazienki. Jako bonus, w przeciwieństwie do parków narodowych, większość parków stanowych jest również przyjazna psom! Tego rodzaju kempingi mogą być zatłoczone i mogą przyciągać więcej właścicieli psów, o czym warto pamiętać, jeśli masz szczeniaka, który reaguje na inne psy. Bez względu na to, jak bardzo twój pies lubi innych ludzi lub zwierzęta, zawsze pamiętaj o innych i nie pozwól swojemu psu zbliżać się do innych kempingowiczów lub ich zwierząt bez pozwolenia.
Kemping prywatny: Prywatne kempingi zazwyczaj oferują pełną gamę udogodnień i gniazdek elektrycznych, ale często za wyższą cenę. Kempingi te są zwykle zarezerwowane, co jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć pewność, że mają miejsce, zamiast próbować szczęścia na kempingach, które przychodzą pierwsze. Porada Leave No Trace: planuj z wyprzedzeniem, przygotuj się i dokonuj rezerwacji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, jeśli to możliwe, aby zapewnić sobie miejsce na preferowanym kempingu.
Rozproszone kempingi: Lasy państwowe, a także obszary Bureau of Land Management obejmują mieszankę ustalonych kempingów i rozproszonych kempingów. Rozproszone obszary kempingowe znajdują się poza ustalonymi kempingami i są świetną opcją dla tych, którzy chcą dać swoim zwierzętom nieco więcej swobody, ponieważ smycze często nie są wymagane na tych obszarach. Na rozproszonych obszarach kempingowych nie ma żadnych udogodnień, co oznacza brak koszy na śmieci. Należy jednak zaplanować i przygotować się z wyprzedzeniem oraz zabrać ze sobą pojemnik odporny na zapachy, aby można było łatwo spakować wszystkie odchody zwierzęcia do najbliższego kosza na śmieci. Psie odchody zawierają szkodliwe bakterie, które mogą zanieczyszczać lokalne źródła wody i zawsze powinny być zbierane i pakowane bez względu na to, gdzie biwakujesz. Ponadto, zanim spuścisz psa ze smyczy, upewnij się, że ma on świetne przywołanie i będzie trzymał się blisko obozu, aby nie gonić ani nie przeszkadzać lokalnym dzikim zwierzętom.
Lasy w Polsce i pies
Najlepszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa psu i otoczeniu jest prowadzenie go na smyczy. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nic złego mu się nie przytrafi. Zapewne powyższe przesłanki przyświecały też ustawodawcy, który w ustawie o lasach zapisał obowiązek prowadzenia psa na smyczy. Przed wyjściem do lasu zaaplikuj psu preparat odstraszający kleszcze lub załóż specjalną obrożę o takim działaniu. Zaopatrz go w adresownik z jego imieniem i numerem telefonu do Ciebie, na wypadek gdyby w nieoczekiwany sposób wyrwał Ci się i uciekł. Nie zapomnij też o zabraniu ze sobą butelki z wodą i naczynia, z którego Twój pupil będzie mógł się napić.
Kemping to świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu ze swoim zwierzakiem! Upewnij się, że wybrałeś kemping, który będzie najlepszy dla Ciebie i Twojego psiaka i zawsze sprawdzaj przed podróżą, czy Twój pies jest dozwolony. Wyjdź tam, biwakuj i nie zostawiaj śladów.
Przy okazji warto się podzielić informacją, że w maju przeprowadziliśmy kurs trenerów etyki outdoorowej (Leave No Trace).
Źródło: LNT.org + krotoszyn.poznan.lasy.gov.pl