Małe rzeczy składają się na większe rzeczy

Warto zapamiętać cytat “Jeśli nie możesz robić wielkich rzeczy, rób małe rzeczy w wielki sposób” autorstwa Napoleon Hill.

W dzieciństwie jeździliśmy na rowerach pokonując wiele ulic w moim mieście, sprawdzając zwrotny otwór na monety w każdym napotkanym automacie telefonicznym. Zabieraliśmy nasze nieliczne znalezione monety i sumowaliśmy je na jeden zakup słodyczy. Czasami starczyło to na dwie gumy balonowe. Innym razem były to napoje gazowane i lody. To jeden z momentów, w których nauczyłem się, że nawet niewielkie kwoty mogą urosnąć do znacznych sum przy wystarczającej wytrwałości. Nawiązując do przysłowia “Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”.

małe rzeczy mają znaczenie - przygotowania

To samo dotyczy przygotowania na trudne czasy . Chociaż można kupić wiele wymyślnych i drogich przedmiotów, nie daje to żadnej szczególnej przewagi nad preppersem, który powoli i metodycznie budował swoje zapasy. Bardziej niż prawdopodobne jest to, że preppers, który budował w bardziej drobny sposób, jest również znacznie bardziej zaznajomiony z włączaniem swoich zapasów do codziennego życia. Nie czeka na katastrofę, aby dowiedzieć się, czy zgromadzona żywność jest przeterminowana, baterie wyciekły, nóż jest tępy lub urządzenie, które miało uratować im życie, nawet nie działa. Osiągnięcie czegoś wielkiego wymaga podejmowania i konsekwentnego realizowania wielu małych działań, które prowadzą do osiągnięcia celu.

Nie zniechęcaj się, jeśli nie robisz dużych postępów w swoich przygotowaniach. Zrób kilka małych kroków, a pokonasz ten sam dystans, a nawet więcej. Warto pamiętać, że małe rzeczy, które robimy każdego dnia, mogą mieć długoterminowy wpływ na nasze życie i osiągnięcia. Choć na pierwszy rzut oka mogą się wydawać niewielkie, są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu i pełnienia większej roli w osiągnięciu celów.  To samo dotyczy konsekwentnego działania i sumiennego podejścia do projektów. Dlatego warto docenić znaczenie każdej drobnej rzeczy, jaką robimy, i widzieć w niej potencjał do osiągnięcia czegoś większego i bardziej znaczącego. A kiedy nagle nam się wali, pali… to już jest za późno, wtedy trzeba improwizować, o ile wcześniej się nie przygotowałeś.