Skrzyżowanie natury i dobrego samopoczucia

Chciałbym cofnąć się do wspomnienia z 2013 roku. Kiedy uczęszczałem do Uniwerystetu Arizona’s School of Natural Resources and the Environment, pracując nad tym, aby zostać biologiem dzikiej przyrody – a przynajmniej tak bym powiedział, gdybym został zapytany o to, co działo się w moim życiu w tym czasie.

W rzeczywistości jednak, zmagałem się z ciężarem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD). To utrudniało życie i czas, który spędzałem z przyjaciółmi, spędziłem w klasie czy spędziłem sam ze sobą. Jeden dzień był szczególnie wypełniony zapętlonymi myślami obsesyjnymi, więc wymknąłem się wcześniej, by wrócić do domu i odpocząć. Kiedy wracałem do mojego mieszkania w przy upalnej pogodzie, ze spuszczoną głową, nie znajdowałem żadnego związku z czymkolwiek w obrębie ludzkiego społeczeństwa.

I wtedy zobaczyłem wiewiórkę ziemną.

Właśnie uczyłem się o tym gatunku na zajęciach i dowiedziałem się, że te wiewiórki naziemne rozwinęły odporność na jad grzechotnika. Pomyślałem sobie: “Cóż, jeśli ten mały facet może odeprzeć ukąszenie grzechotnika i przeżyć, to z pewnością ja też mogę walczyć”. Więc, wtedy i tam, odwróciłem się i wróciłem do klasy.  Jest to mała anegdota, która nie zaczyna obejmować mojej podróży ku zdrowia psychicznego, ale to rzeczywiście prawda – patrzę wstecz na to zwycięstwo z sentymentem. Jednak wiedząc, że niektórzy ludzie nie reagują tak dobrze na anegdoty, a wolą liczby i fakty. Więc dla nich, oto niektóre z danych pokazujących, jak natura może pomóc wspierać zdrowie psychiczne.

Natura, przyroda i zdrowie psychiczne

zdrowie psychiczne a przyroda, natura Lęk i depresja: Metaanaliza kilku badań opublikowanych w zeszłym roku wykazała, że spacery w naturze skutecznie poprawiają zdrowie psychiczne, z odnotowanym spadkiem zarówno lęku, jak i depresji. Inny zespół niedawno spojrzał na shinrin-yoku, lub kąpieli w lesie, i stwierdził, że czas w przyrodzie pomaga aktywować przywspółczulny układ nerwowy, który obniża tętno i ciśnienie krwi i wywołuje efekt uspokajający.

ADHD: Wiele badań przeprowadzonych przez zespół z University of Illinois at Urbana-Champaign wykazało zmniejszenie objawów ADHD wśród dzieci, które spędzają część każdego dnia w “zielonej grze”, niezależnie od lokalizacji, poziomu dochodów i innych parametrów. A dla dorosłych, po prostu mając widok na naturę podczas pracy został skorelowany z lubienia swojej pracy więcej, ciesząc się lepszym zdrowiem i zwiększoną satysfakcję z życia.

Autyzm: Poza mnóstwem niepotwierdzonych dowodów dostarczanych przez prawie każdy blog o autyzmie, międzyuniwersyteckie badanie z 2019 roku wykazało, że ekspozycja na naturę u dzieci ze spektrum autyzmu zapewniała korzyści moto-sensoryczne, emocjonalne i społeczne.

Bezsenność: Analiza ponad 400 000 uczestników wykazała, że dla każdej dodatkowej godziny spędzonej w naturalnym świetle dziennym, istniało powiązanie z rzadszym zmęczeniem, większą łatwością wstawania, mniejszymi objawami bezsenności i większym zgłoszonym szczęściem.

Nie jest wymagane, aby od razu biec do odległego lasu, aby doświadczyć tych korzyści. Badanie BioScience wykazało znacznie mniej problemów ze zdrowiem psychicznym jeśli codziennie będziesz obcował z zielenią, nawet miejską. Na pewno w twojej okolicy jest park lub możesz spacerować wzdłuż brzegu rzeki.

Więc dalej, wyjdź na zewnątrz i znajdź swoją “wiewiórkę”. To nie wszystko – zabierz swoje dzieci ze sobą, pobaw się wśród zieleni razem z nimi. Pomysły zabaw leśnych i parkowych.

Powyższy tekst jest tłumaczeniem artykułu z bloga z oficjalnej strony “Leave No Trace”.

Autor: Michael Taylor / lnt.org