Pierwsza pomoc w górach – recenzja książki

Dlaczego SAMPLE to ratownicze śledztwo. Dlaczego nie warto pić wody z górskich jezior i potoków. Czy i jak pomagać innym na szlaku. Co to jest łańcuch przeżycia. Jak się zachować w obecności dzikich zwierząt. Jak przygotować się do ewakuacji helikopterem ratowniczym. Na te oraz inne pytania opowiadają w swojej książce “Pierwsza pomoc w górach” ratownicy TOPR, medyczni.

Pierwsza pomoc- w górach, recenzjaCieszę się, że do rąk turystów (i nie tylko) trafiła tej jesieni nowa książka, poradnik dotyczący wszystkich istotnych kwestii związanych z pierwszą pomocą oraz wezwaniem pomocy. Poradnik skupia się nie tylko na reakcji na nagłe wypadki, ale również na prewencji i umiejętnościach, które warto posiąść przed wyprawą w góry. To nieoceniona lektura dla każdego, kto pragnie aktywnie spędzać czas w polskich górach, jednocześnie mając wiedzę potrzebną do zapewnienia bezpieczeństwa siebie i innych. Niewątpliwą zaletą książki są kolorowe rysunki Katarzyny Zalepa, które doskonale ilustrują treść przy pomocy humorystycznej kreski. Ten element jest miłym wyróżnikiem, przeciwwagą do podręczników opierających się na realistycznych zdjęciach. Tym samym “medyczna” treść będzie przystępna również dla nastolatków, dla których będzie to ciekawy prezent. Zawarte w książce postępowanie opracowano dla turystów nieposiadających przygotowania medycznego. To nie przypadek. Świadkowie wypadku lub ci, którzy znajdują się blisko miejsca zdarzenia, mają do odegrania bardzo ważną rolę. Statystycznie najwięcej górskich wypadków w naszym kraju odnotowuje się w Tatrach. Zaletą tej pozycji są polskie realia, nasze polskie góry. Oczywiście porady są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się zarówno w Zakopanym, na Słowacji, jak i w Alpach szwajcarskich.

Lektura kolejnych rozdziałów może zainspirować kogoś do uczestnictwa w kursie KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy), czy nawet wybranie ścieżki edukacji na kierunku ratownik medyczny.

przykładowy rysunek

Kiedy piszę tą recenzje, książka jest na liście bestsellerów (top 10) na stronie wydawnictwa Bezdroża. Poradnik dostępny jest również w formie ebooka.

Spis treści książki:

  • I. Bądź bezpieczny w górach
  • II. Wypadek lub zachorowanie – co robić?
  • III. Stany nagłe i wybrane objawy chorobowe
  • IV. Stany nagłe, zagrożenia i problemy związane z aktywnością górską
  • V. Ocena osoby ratowanej w praktyce — skala AVPU, badanie ABCD, szybkie badanie urazowe

Jak podkreślają autorzy, to od Ciebie, drogi Czytelniku, zależy, czy będziesz dysponować wiedzą i umiejętnościami, aby w trudnych chwilach i górskim terenie uratować swoich bliskich lub innych turystów.

Dziękujemy wydawnictwu Bezdroża za przysłanie egzemplarza do recenzji.