10 lat rozwoju Banku Danych o Lasach (BDL)

W dniu 9 lutego 2023 roku Prezes zarządu Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu Sergiusz Borecki oraz przedstawiciel GR SPSS MAZOVIA Marian Wyrzykowski wzięli udział w konferencji:
10 lat rozwoju Banku Danych o Lasach (BDL).

Konferencja odbyła się w Instytut Badawczy Leśnictwa, organizatorami były Lasy Państwowe oraz Przedsiębiorstwo Państwowe Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej pod patronatem Minister Klimatu i Środowiska – Anny Moskwy Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Pod poniższym linkiem znajdziecie zarejestrowany przebieg konferencji:

4:04:50 – Wystąpienie Prezesa SPSS Sergiusza Boreckiego, który omówił wykorzystanie aplikacji mBDL w środowisku Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu (SPSS) w ramach programu “Zanocuj w lesie”.

wykorzystanie_aplikacji bdl - bank danych lasow 2023

Film BDL:

Bank Danych o Lasach (BDL) to rozbudowany system informatyczny, który powstał na przełomie 2012 i 2013 roku na zlecenie Lasów Państwowych. Składa się na niego m.in. aplikacja mobilna (mBDL), aplikacja do zarządzania lasami prywatnymi oraz portal internetowy z 9 mapami tematycznymi, kreatorem do tworzenia zestawień oraz raportami statystycznymi z zakresu leśnictwa. Od początku jego istnienia za jego budowę, gromadzenie i przetwarzanie informacji, oraz wizualizację na mapach, ale przede wszystkim publiczne udostępnienie danych, odpowiada Biuro Urządzania Lasów i Geodezji Leśnej.

Na mapie znajdziemy również elementy programu „Zanocuj w lesie”, czyli terenu, gdzie dopuszcza się legalne nocowanie w lesie czyli tzw. bushcraft, który w ostatnich latach stał się popularnym sposobem na spędzaniem czasu.

Bank Danych o Lasach stwarza wielkie możliwości pozyskiwania wiedzy o polskich lasach i stanowi filar całego systemu planistyczno-prognostycznego w polskim leśnictwie . To jeden z największych tego typu systemów w Europie, z tak obszerną informacją o lasach, do którego dostęp ma każdy obywatel.” – podkreśla  Janusz Dawidziuk (Dyrektor Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej)