Kiedy wypoczynek zmienia się w survival – pożary trawią turystyczny raj, 2023

Kiedy płonie turystyczny raj, tak jak teraz w lipcu na wyspach greckich, trzeba rozważyć ucieczkę z hotelu. Wtedy okazuje się, że trzeba sobie szybko przypomnieć zasady przetrwania.

Priorytety przetrwania (ucieczka, pożar)

Woda, jedzenie (dla siebie i dziecka), schronienie, niezbędne lekarstwa, ochrona dróg oddechowych, pieniądze, paszport/dokument tożsamości, naładowany telefon, czapka … czy mam to wszystko? Czy moja walizka wytrzyma 5-15 km spacer? Czy lepiej zostawić wszystko i spakować się do małego plecaka? Ostatnie wydarzenia, olbrzymie pożary w Grecji, która uświadamiają nam, że nawet podczas urlopu może nas spotkać survival przez duże “S”. Ewakuacja awaryjna z hotelu, długa niezaplanowana wędrówka, zagrożenie od dymu czy ognia, to z całą pewnością jest sytuacja survivalowa.

Wspomnienia osób z miejsca pożarów i ucieczki

Jak opowiadały osoby na miejscu: “Było tragicznie. Ludzie uciekali i szli po kilkanaście kilometrów na piechotę w pełnym słońcu, bez wody, całymi rodzinami, z dziećmi. Kiedy dotarli do hotelu, w którym przebywałem, to otrzymali pomoc. Część ludzi spała pod gołym niebem albo w salach gimnastycznych. Potem zapaliła się kolejna wyspa i znów trzeba było uciekać. (…) Najgorszy okazał się jednak dym, który nas przyduszał – dodał. Przekazał, że ludzie którzy szli kilkanaście kilometrów plażą do bezpieczniejszego miejsca porzucali swoje walizki, aby było im lżej iść.” (źródło: wydarzenia.interia.pl / DW). “Dym i gorąco od ognia jest namacalne, podobnie jak strach przed nim.” – dodał właściciel obozu młodzieżowego.

Oficjalny komunikat MSZ

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało wczoraj komunikat w związku z pożarami na greckich wyspach np. Rodos, Korfu. Resort przestrzega turystów, aby zachowali szczególną ostrożność, ponieważ w najbliższym czasie w tym rejonie wciąż będzie niebezpiecznie.  Ostrzega się, że wysoki poziom zagrożenia pożarowego w Grecji będzie się utrzymywał przez najbliższe tygodnie ze względu m.in. na prognozowane wysokie temperatury i zmienne wiatry. Wiele greckich wysp znajdują się w środku ogromnej klęski żywiołowej. Nie jest jasne, jaka będzie sytuacja za tydzień czy za dwa tygodnie.